Počas mentoringu je dôležité, aby hlavná iniciatíva vychádzala od mentorovanej, aby aktívne prispievala do diskusie. Pridelený mentor/mentorka má za úlohu aktívne počúvať, poskytovať rady a usmernenia a spoluvytvárať prostredie umožňujúce rast mentorovanej. Pre zabezpečenie úspešného mentoringového vzťahu by mali platiť nasledovné pravidlá : 

  1. Ak má byť mentoring úspešný, vyžaduje si záujem a nasadenie tak zo strany mentorovanej, ako aj mentora/mentorky. Od mentora/mentorky môžeš očakávať podporu, zdieľanie skúseností, rady a usmernenia na základe odborných znalostí mentora/mentorky (neočakávaj náhradu vzdelávania či poskytovanie inštrukcií ako čo spraviť).
  2. Mentoringový program trvá zvyčajne 6 mesiacov, má jasne definovaný začiatok a koniec. Odporúčaná frekvencia stretnutí je raz za dva týždne alebo raz za mesiac. V záujme zachovania efektívnej komunikácie a zmysluplnej diskusie by každé mentoringové stretnutie nemalo trvať viac ako 2 hodiny. Frekvenciu a dĺžku stretnutí si určíte individuálne s mentorom/mentorkou.
  3. Zdieľaj s mentorom/mentorkou čo si želáš v akej oblasti dosiahnuť, kde hľadáš vedenie, usmernenie a podporu, stanov si jasné ciele na začiatku mentoringového programu. Mentor/mentorka môže pomôcť ciele upresniť, doladiť, zreálniť očakávania a poskytnúť cielenú podporu. Počas mentoringového procesu venuj pozornosť aj svojmu napredovaniu a priebežným úspechom. V prípade potreby zohľadni zmeny v úprave cieľov a plánu mentoringového procesu.
  4. V priebehu mentoringu je hlavné ťažisko aktivity v rukách mentorovanej. Na stretnutia s mentorom/mentorkou prichádzaj s konkrétnymi otázkami, témami alebo situáciami, o ktorých by si chcela diskutovať.
  5. Nevyhnutným predpokladom mentoringového procesu je dodržanie dôvery a zachovanie dôvernosti. Aj mentor/mentorka sa musí cítiť pohodlne pri zdieľaní profesionálnych informácií v bezpečnom prostredí.

Mentorský vzťah je spolupracujúci vzťah a tieto pravidlá slúžia na podporu produktívnej a úspešnej interakcie s Tvojím mentorom/mentorkou. Prispôsobte ich potrebám a jedinečnej dynamike vášho mentorského vzťahu. 

Mentoring je zameraný na osobnostný a profesionálny rast mentorovanej, neslúži ako náhrada za odborné služby, poradenstvo či terapiu.